

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 170 pF |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 2.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 500 mA |
| Output Current | 500 mA |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Max Power Dissipation | 410 mW |
| Power Dissipation | 410 mW |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5.5 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 5.5 A |
| Reverse Current | 130 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 7558
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10944
Ext.Price$0.10944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10944 | $0.10944 |
| 10 | $0.05472 | $0.54720 |
| 50 | $0.04909 | $2.45450 |
| 100 | $0.04404 | $4.40400 |
| 500 | $0.04040 | $20.20000 |
| 1000 | $0.03707 | $37.07000 |
| 3000 | $0.03401 | $102.03000 |
| 5000 | $0.02891 | $144.55000 |
